LED Ampul Seçim Rehberi | Online Günsan Elektrik

“Light Emitting Diode” kelimelerinin baş harflerinden oluşan LED, diyot temelli ışıklandırma sistemlerinde kullanılan bir elektronik devre bileşenidir. Yaşam ve çalışma alanlarını aydınlatan LED ampuller, avantajlı yönleriyle ön plana çıkar. Uzun ömürlü kullanım ve enerji tasarrufu sağladığı için rağbet görür. Üstelik farklı ortamlara göre tercih edebileceğiniz LED ampul çeşitleri de bulunur. LED ampul seçiminde size ışık tutacak bu rehberi inceleyerek beklentilerinizi karşılayan aydınlatma ürününü kolaylıkla belirleyebilirsiniz. 

Farklı Kullanım Alanlarına Uygun LED Ampul Seçimi Nasıl Yapılır?

LED ampul çeşitleri arasında karar verirken göz önünde bulundurulacak birden fazla kriter vardır. Dilerseniz LED ampul tercihine renk sıcaklığını belirleyen bir ölçüt olan Kelvin (K) değerinden başlayabilirsiniz. Aşağıda Kelvin değerine göre değişiklik gösteren LED ampul özellikleri yer alır.

3.000K ve altı: Sıcak alt tonlu sarı

3.000K ila 4.000K arası: Hafif sarı, gün ışığı

4.000K ila 5.000K arası: Nötr beyaz

5000K ila 6.500K arası: Soğuk beyaz

LED ampul çeşitleri arasında çevre dostu alternatifler de bulunur. A+ ve A++ enerji sınıfındaki tasarruflu LED ampuller, aydınlatma işlevini düşük güç tüketimi yaparak başarıyla yerine getirir. Enerjiyi verimli harcadığı için elektrik faturalarına da olumlu yansır. Bunlara ek olarak, ampul seçiminde kullanım alanını da gözetmek gerekir. Böylelikle ortam koşullarına uygun aydınlatmayı sağlayabilirsiniz. 

Salona Uygun LED Ampuller

Ev için LED ampul seçimi yaparken odanın büyüklüğü ve ışık alma durumu gibi faktörleri gözetmenizde fayda vardır. Örneğin karanlık bir salonunuz varsa güçlü LED ampul çeşitlerine yönelebilirsiniz. Bunun için ampulün Watt ve lümen değerlerine bakmanız yeterlidir. Lümen değeri özetle, aydınlatma elemanının ışık çıktısını ifade eder. Metrekare alanı geniş olan odalar için minimum 1.000 lümen değerine sahip salon tipi LED’li ampuller idealdir. Ampulün az güç tüketerek yeterli aydınlatma sunmasını istiyorsanız ürünlerde yüksek lümen ve düşük Watt değeri özelliklerini arayabilirsiniz. 

Mutfak için Kullanılacak LED Ampuller

Yaşam alanlarının en sık zaman geçirilen bölümlerinden olan mutfaklarda tercih edebileceğiniz farklı LED ampul çeşitleri bulunur. Ferah ve sıcak görünümlü mutfaklar için sarı tonlu seçeneklere yönelebilirsiniz. Ayrıca gün ışığı tonları sayesinde doğal bir ambiyans meydana getirmeniz de mümkün olur. Mutfak aydınlatmasında modern ve estetik alternatifleri seviyorsanız LED spot ampuller sizin için son derece uygundur. Loş ışıklandırma sağlayan spot ampullerle mutfağınızın havasını değiştirebilirsiniz. 

Koridor Kullanımı için LED Ampuller

Koridor kullanımı için LED ampul seçimi yaparken evinizin özelliklerini göz önünde tutabilirsiniz. Dar bir koridorunuz varsa aydınlatma gücü yeterli olan küçük LED ampuller idealdir. Bu sayede gereken ışıklandırmayı, alanı verimli kullanarak sağlayabilirsiniz. Nispeten daha geniş koridorlarda ise ışık verme gücü fazla olan, büyük LED ampulleri tercih etmenizde yarar vardır. Büyük ve küçük ampul çeşitleri arasında karar verirken ürünlerin Watt değerlerine bakabilir, alana uygun aydınlatma elemanı seçimini zorlanmadan yapabilirsiniz. 

Yatak Odası için Kullanılabilecek LED Ampuller

LED ampul kullanım alanlarından bir diğeri de yatak odasıdır. Günün başladığı ve sonlandığı yer olan bu odayı, doğru LED ampullerle ışıklandırmak bir hayli mühimdir. Örneğin sabah saatlerinde güçlü bir ışıkla uykuyu üzerinizden kısa sürede atabilirsiniz. Geceleri ise loş bir ışıkla daha kolay uykuya dalmanız mümkün hâle gelir. Dimmer mekanizma sayesinde LED ampulün aydınlatma özelliğini dilediğiniz gibi belirleyebilirsiniz. Bu güç ayarlama devresi, ışığın parlaklığını özgürce değiştirme şansı verir. Aynı zamanda sıcaklık kontrolüyle aşırı ısınmadan kaynaklanan sorunları da önler. 

Çalışma Odasına Uygun LED Ampuller

Çalışma odasının doğru aydınlatılması, odaklanmadan motivasyona kadar pek çok konuda etkilidir. Bu alanı göz yormayan LED ampul çeşitleriyle ışıklandırarak eğitim ve kariyer hayatınız için geçirdiğiniz saatleri verimli hâle getirebilirsiniz. İşinize daha kolay odaklanmak için bölgesel aydınlatmaları tercih etmeniz önerilir. Örneğin LED ampullü masa lambası kullanarak detayları zorlanmadan görebilirsiniz. Ayrıca çalışma odasında ışık rengi de önemli faktörlerden biridir. Günsan Elektrik ürünleri arasında sizi bekleyen yumuşak beyaz ve sarı renkli LED ampul çeşitleriyle bu alanı en iyi şekilde aydınlatabilirsiniz. 

LED Ampul Çeşitleri Dış Mekân Kullanımına Uygun mudur?

LED ampul çeşitlerini hem iç hem dış mekânlar için tercih edebilirsiniz. Sıvı teması gibi koşullardan olumsuz etkilenmeyen LED ampuller, dış ortamda rahatlıkla kullanılır. Aşağıda bu kullanım alanlarından bazıları yer alır.

Park ve bahçeler
Balkon ve teras
Reklam tabelaları
Tenis kortları
Halı sahalar
Sokaklar ve meydanlar
Bina dış cephesi

Dışarıda kullanılacak ampullerde daha çok sensörlü modeller rağbet görür. Sensörlü LED ampuller, sadece hareket algıladığında devreye girer. Boşuna çalışmadığı için düşük güç tüketimi yaparak enerji tasarrufu sağlar.