Düzenli ve Güvenli Kablolama İçin Kablo Kanalı Kullanımı

Evinizdeki kabloların karışık görüntüsünden rahatsızlık duyuyor ancak buna nasıl çözüm bulabileceğinizi bilmiyorsanız kablo kanalı kullanmak size yardımcı olabilir. İnternet, telefon ya da sıva üstü elektrik kablolarınızı bir araya toplamanıza ve evinize uygun estetik bir görünüm oluşturmanıza katkıda bulunabilir. Peki, kablo kanalı tam olarak nedir ve size ne gibi faydalar sunabilir? Gelin, birlikte inceleyelim.

 

Kablo Kanalı Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

 

Kablo kanalı; elektrik ve iletişim kablolarının güvenli ve düzenli şekilde taşınmasını, sabitlenmesini sağlamakla görevli borudur. Kablo kanalları; PVC, metal veya plastik malzemelerden üretilebilir. Yaygın şekilde duvarlara veya zeminlere sabitlenerek kullanılır.
 

Ancak bunların yanında çok sayıda cihaz kablosunun yer aldığı ofislerde, mutfaklarda ya da atölyelerde masaların, tezgâhların üzerinde kullanılması da mümkündür. Kablo gizleyici olarak da anılan bu ürünler, kabloların zarar görmesini engellemenin yanı sıra insanları da olası tehlikelere karşı korur.

 

Kablo Kanalı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

 

Kablo kanalı kullanımının sunduğu birçok farklı faydadan bahsedebiliriz. Bunlardan bazıları:

 • Kablo kanalı doğru şekilde monte edildiğinde kabloların aşırı ısınmasının önüne geçer ve kabloları yanıcı malzemelerden de uzak tutar. Bu sayede elektrik kaynaklı yangın riski büyük ölçüde azalır. Bu yönüyle güvenliği sağlama anlamında son derece faydalıdır.
 • Duvar üzerinden geçen kablolar dağınık ve karışık bir görünüme sebep olabilir. Kablo düzenleyicilerle birlikte kullanılarak duvarlarınızın daha temiz görünmesini sağlar. Böylece ortamda daha estetik bir görünüm elde edilmiş olur.
 • Kablo saklayıcı kanallar, açıkta bulunan kablolarınızı muhafaza ederek onları hasar görmekten korur. Bu sayede kablolarınızın kullanım ömrünü de uzatır.
 • Kablo düzenleyici kanallar sayesinde kabloları işlevlerine göre ayırmanız mümkün olur. Böylece ihtiyaç duyduğunuzda kablolarınıza kolayca bakım ve onarım yapabilirsiniz.
   

Kablo Kanalı Çeşitleri
 

Kablo kanallarının birbirinden farklı birçok çeşidi bulunur. Bu çeşitlerin bazıları şunlardır:
 

 • PVC Kablo Kanalları,
 • Sac Kablo Kanalları,
 • Merdiven Tipi Kablo Kanalı,
 • Tel Örgü Kablo Kanalı,
 • Deliksiz Tipte Kablo Kanalı.
   

Sert bir plastik olan PVC'den üretilen kanal türü genellikle sıva üstü tesisatlarda tercih edilir. Delikli ya da deliksiz şekilde üretilebilir. Delikli modeller kabloların ısınmasına engel olduğundan avantaj sağlar. Hafif ve kolay monte edilebilir oluşuyla pratik bir kullanım vadeder. Dekoratif ve şık bir görünümü bulunur. Ev için genellikle bu kablo kanalı kullanılır.
 

Sıkça sanayi ve endüstrilerde kuvvet tesisatının (yüksek güç gerektiren sistemlerin kurulması için yapılan tesisat) tavana döşenmesindeyse sac kablo kanalları tercih edilir. Darbelere ve yangına karşı dayanıklılıkları endüstriyel ortamlar için tercih sebebidir.
 

Alüminyum ve paslanmaz çelik malzemeler kullanılarak üretilen merdiven tipi kablo kanalları da endüstriyel kablolama için idealdir. Yine bu alanlarda ve ayrıca haberleşme ve fiber optik kabloların muhafazasında hızlı soğutma sağlayan tel örgü kablo kanalları tercih edilebilir. Isınma miktarı düşük olan telefon ya da bilgisayar kablolarının organize edilmesinde ise deliksiz tipte kablo kanallarının kullanımı yaygındır.
 

Yaşam Alanlarında Kablo Kanalı Kullanımı
 

Kablo kanalları, özellikle PVC kablo kanalları, yaşam alanlarında yaygın şekilde kullanılan ürünlerdir. Kablo kanallarını ev ve iş yerlerinde kullanmak için belirli adımları takip edebilirsiniz:
 

İhtiyaçların analiz edilmesi ve planlamanın doğru şekilde yapılması gerekir. Hangi kabloların kanala alınacağı, kanalın ne kadarlık bir uzunlukta olması gerektiği belirlenmelidir.
 

İkinci adım doğru ürünün seçilmesidir. Ev ve ofislerde genellikle PVC kablo kanalları tercih edilir. Dekorasyona göre siyah veya beyaz renk seçenekleri arasından seçim yapılabilir.
 

Kanalın geçeceği yolun belirlenmesi gerekir. Bu geçiş için duvar, tavan veya zemin kullanılabilir.
 

Kablo kanalı ihtiyaca uygun boyutlarda kesilip monte edilir. Kendinden yapışkanlı PVC kablo kanallarının montajı son derece pratiktir. Kanalın kapak kısmı çıkarıldıktan sonra yapışkanlı alanın üzerindeki kâğıt çıkarılır ve kanalın geçmesi isteyen yere (duvar, tavan veya zemin) yapıştırılır.
 

Yapıştırma esnasında birkaç kanalın art arda kullanılması gerekebilir. Bu durumda eklenen kısımların birbiriyle tamamen uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.
 

Kablo kanalları yapışkanlı olsa da olmasa da vidayla sabitleme yapılması önemlidir. Böylece düşme riski minimuma indirilmiş olur. Vidaların arasına sac telleri atılarak kabloların daha kolay bir şekilde bir arada kalması sağlanır.
 

Kablo kanallarının montajı tamamlandıktan sonra kablolar yerleştirilir ve kapak kapatılır.
 

Kablo Kanalı Seçimi Nasıl Yapılır?
 

Kablo kanalı seçimi yaparken uygulamayı yapacağınız alanının fizibilitesini yapmalısınız. Örneğin kablolama yapacağınız alan bir sanayi tesisiyse farklı, evse farklı ürünler seçmeniz gerekir. Sonrasında kablo kanalının bir metresine düşecek kablo ağırlığını belirlemeli ve buna uygun boyutlarda, ağırlığı kaldırabilecek bir seçim yapmalısınız. Ayrıca taşıyacağınız kablo türünü ve kabloların ısınma oranını da göz önünde bulundurmalısınız.
 

Siz de evinizde veya çalışma alanınızdaki kabloları düzenlemek, dağınık görünümden kurtulmak ve güvenliğinizi garanti altına almak isterseniz Günsan Elektrik olarak sunduğumuz kablo kanalı modellerimizi inceleyebilirsiniz. Farklı boyutlarda tasarlanan ürünler sayesinde ihtiyaç duyduğunuz kablo toplayıcıyı kolayca bulabilir, dilerseniz yapışkanlı modellerimizi tercih ederek montajı pratik şekilde tamamlayabilirsiniz.