Sigorta Kutusu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Elektrik, enerji santrallerinde üretilerek dağıtım hatları aracılığıyla yaşam ve çalışma alanlarına taşınır. Günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası hâline gelen elektrik enerjisinde zamanla dalgalanmalar olur. Şebeke elektriğindeki düzensizlikler, sistemlere ve cihazlara zarar verir. Bu zararı önlemek için sigorta kutusu kullanımına önem vermek gerekir. Yazının devamından sigorta kutusuna dair detayları öğrenebilirsiniz. 

 

Güvenliğiniz Açısından Büyük Önem Taşıyan Sigorta Kutusu Nedir?

 

Sigorta kutusu özetle, elektriğin dağıtımını gerçekleştiren ana elemanlardan biridir. Dağıtım, koruma ve kontrol gibi işlevleri aynı anda sunar. Bu yönüyle hem güvenlik hem enerji yönetimi açısından önem taşır. Sigorta kutusu kullanımı ile binanın tüm elektrik hatları tek bir yerde toplanır. Böylece elektrik akımını getiren ana hatla hanelere taşıyan tüm ara tellerin aynı kaynaktan beslenmesi mümkün olur. 

 

Elektrik sigorta kutusu, binaların girişine yerleştirilir. Girişe monte edilen sigorta kutusuyla elektrik akımı ara birimlere eşit dağılır ve acil durumlarda daha kolay önlem alınır. Sigorta kutusu kullanımında dikkat edilen bir diğer nokta da amper değerleridir. Örneğin 25 amper için 3’e 4 kablo kullanılır. 32 amperde ise 3’e 6 kablo tercih edilir. Bu sayede şebeke elektriğinden gelen akımın bahsi geçen amper değerlerini geçmesi durumunda sigorta atar ve enerjideki dalgalanmadan dolayı cihazların arızalanması önlenir. 

 

Sigorta Kutusu İçerisinde Yer Alan Klemens Ne İşe Yarar?

 

Klemens, iki farklı kablo arasındaki bağlantıyı gerçekleştirir. Sigorta kutusunda yer alan bu parça, elektrik devrelerindeki güvenliği sağlar. İçi vidalı ya da yaylı, dışı ise yalıtımlı malzemeden üretilen klemenslerle düzenli ve sorunsuz bir bağlantı kurulur. Genellikle sigorta kutularının alt kısmında bulunan klemens dizilerinin doğru belirlenmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde kablo bağlantılarının gevşek ya da sıkı olması gibi sorunlar açığa çıkar. Buna bağlı olarak direncin aşırı düşmesinden kaynaklanan kısa devreler meydana gelebilir. 

 

Özellikleri ve kullanım alanlarına göre birbirinden ayrılan klemens çeşitleri bulunur. Bunlar arasında; geçiş, nötr, topraklama, sigortalama, sensör ve ayırma klemensleri gibi türler vardır. Ayrıca bağlantı şekillerine göre vidalı ya da yaylı modellerden birini seçmek gerekir. Sigorta kutusu kullanımı sırasında sorunlarla karşılaşmamak için kablo kesitine uygun klemensleri tercih etmenizde yarar vardır. 

 

Kullanım Yerlerine Göre Sigorta Kutusu Çeşitleri Nelerdir?

 

Elektrik enerjisinden yararlanılan ev, ofis, hastane, okul, alışveriş merkezleri ve diğer yerlerde sigorta kutusu kullanımına özen göstermek gerekir. Kullanım yerlerine göre seçebileceğiniz sigorta kutusu çeşitleri bulunur. Örneğin elektriğin yoğun kullanıldığı hastane ve alışveriş merkezi gibi toplu alanlarda daha yüksek kapasiteli modeller tercih edilir. Ev ve ofis gibi alanlarda ise nispeten daha az kapasiteli sigorta kutuları uygundur. Ayrıca montaj şekline göre değişen sıva altı ve üstü sigorta kutusu olmak üzere iki ayrı alternatif mevcuttur. 

 

 Sıva Altı Sigorta Kutusu: Sıva altı sigorta kutusu, montajı binanın inşaatı sırasında yapılmış olan modellerdir. Duvara elektrik panosuna uygun bir bölüm açılarak sabitlenir. Elektrik dağıtımını gerçekleştiren ara parçaların yerleştirilmesi ve kabloların duvarların içinden geçirilmesiyle sigorta kutusu kapatılır. 

 

Sıva Üstü Sigorta Kutusu: Sıva üstü sigorta kutusu, inşaat işleri bittikten sonra duvara monte edilir. Elektriği dağıtan kablolar, duvarların dışından hanelere bağlanır. Sıva üstü sigorta kutusu modellerini dışarıdan görmek mümkün olur. 

Sigorta kutusunun özelliklerine göre birbirinden ayrılan bazı çeşitler de bulunur. Örneğin sigorta kutularında şeffaf ve opak kapak gibi seçenekler göze çarpar. Ayrıca metal ve plastik olmak üzere farklı materyallerden üretilen alternatifler bulunur. 

 

Sigorta Kutusu Neden Kullanılır? Ne İşe Yarar?

 

Sigorta kutusu kullanımıyla ana hatlardan hanelere taşınan elektrik akımının dengesi korunur. Akımdaki ani düşüş ve artışlardan dolayı bazı risklerin oluşması önlenir. Sigorta kutuları sayesinde çeşitli sebeplerden kaynaklanan arızalara hızlı çözüm getirir. Zira bu ana dağıtım elemanında farklı ünite güç besleme kısımları yer alır. Böylece sadece arızalı hattın tamir edilmesi sağlanır. Diğer devre hatlarında enerji akışı devam ettiği için toplu yaşam alanlarında elektriğin sık sık kesilmesi gibi problemler açığa çıkmaz. Ayrıca bu durum, sigorta kutusu bağlantısını ve tamirini gerçekleştiren tesisat ekiplerinin de işlerini kolaylaştırır. 

 

Sigorta Kutusu Nasıl Tamir Edilir?

 

Sigorta kutusunun tamiri, uzman ekipler tarafından yapılmalıdır. Elektrik akımına bağlı olan bu ana dağıtım elemanına bilinçsizce müdahale edilmesi kesinlikle önerilmez. Arzu ederseniz sigorta kutusu seçimini özenle yaparak bu süreci daha pratik ve güvenli hâle getirebilirsiniz. Üstün kalite anlayışıyla hizmet veren Günsan Elektrik; 18’li 24’lü, 36’lı ve tekli sigorta kutusu gibi geniş bir ürün yelpazesi sunar. Uzun yıllar boyunca güvenle kullanabileceğiniz bu sigorta kutusu modellerini, bütçenize uygun fiyat seçenekleriyle satın alabilirsiniz.