Doğru LED Ampul Seçimi Neye Göre Yapılmalıdır

LED; yani Light Emitting Diode; yarı iletken, diyot temelli ve ışık veren bir aydınlatma teknolojisidir. Minimum enerji tüketiminden uzun ömürlü bir kullanıma kadar pek çok avantaj sağlayan bu aydınlatma sistemlerinin gün geçtikçe daha da popüler bir hâl aldığı söylenebilir. Evlerden parklara, yollardan trafik sinyalizasyonlarına kadar geniş bir kullanım alanı olan LED ampullerin seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunur. Dilerseniz aradığınız LED ampulü bulmanızı kolaylaştıracak ipuçlarına göz atabilir, Günsan Elektrik güvencesiyle yaşam alanlarınıza renk katabilirsiniz.

 

 

Doğru LED Ampul Seçimi Nasıl Yapılır?

LED aydınlatma sistemleri, diğer ışıklandırma elemanlarına kıyasla pek çok avantaja sahiptir. Geleneksel lambalardan daha dayanıklı ve uzun ömürlü olan LED ampullerin ısıyı dağıtma özelliği bulunur. Doğal bir ışık veren, dimmer anahtarlarla kullanılabilen ve zararlı gaz barındırmayan bu ampulün çeşitleri oldukça geniş bir skalaya yayılmış durumdadır. LED ampul seçiminde performans, renk sıcaklığı, parlaklık ve enerji gibi hususları göz önünde bulundurmak faydanıza olur. Bu sayede ideal bir kullanım mümkün hâle gelir.

 

Aydınlatma Performansına Göre LED Ampul Seçimi

Watt, bir ampulun tükettiği enerji miktarını gösteren bir güç birimidir. Yaşam alanlarınız için en uygun LED ampul watt seçimine göre belirlenebilir. Elbette bu noktada en önemli hususlardan biri ampulün kullanılacağı alanın büyüklüğüdür. LED ampuller, lümen ve watt değerlerine göre kategorilere ayrılır. Watt harcanan enerji miktarını, lümen ise ampulün toplam ışık çıktısını ifade eder. Yani lümen değeri yükseldikçe ampulün yaydığı ışığın daha parlak olacağından söz edilebilir. Dolayısıyla LED ampul seçiminde yaşam alanınızın ölçülerini tespit ederek bu doğrultuda bir ürün tercih edebilirsiniz. 

Renk Sıcaklığı ve Parlaklığına Göre LED Ampul Seçimi

LED ampullerin parlaklığına bakarken watt değerini değil; lümen birimini kontrol etmelisiniz. LED ampul renkleri, sıcak ve soğuk tonlu bir ışık yayan alternatiflerden oluşur. Düşük bir renk sıcaklık değerine sahip olan ampuller, daha sıcak ve rahatlatıcı bir ışık üretir. Yüksek sıcaklık değerli ampuller ise soğuk ve canlı bir ışık yayar. Renk sıcaklığı, kelvin (K) birimiyle ölçülür. Dilerseniz RGB LED ampul gibi çok renkli seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. 

Enerji Verimliliğine Göre LED Ampul Seçimi

Tasarruflu LED ampul, basit ve etkili bir yöntemle enerji maliyetlerini azaltmanıza imkân tanır. Yaşam alanlarınızda enerji tasarruflu ampul kullanmayı tercih ederseniz daha düşük faturalar ödeyerek bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Bu tür ışıklandırmalar, klasik ampullere göre daha düşük enerji tüketmelerine rağmen onlarla aynı seviyede aydınlatır. Üstelik tasarruflu ampuller aynı lümen ve watt değerindeki klasik lambalara göre yaklaşık 5 kat daha az enerji harcar. Dilerseniz LED ampul seçimini enerji verimliliğine göre yapabilir, güç tüketiminden ve bütçeden önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz. 

LED Ampul Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

LED ampul seçiminde fonksiyon özelinde dikkat edilmesi gereken noktalar da mevcuttur. Bunların başında aydınlatılacak alanın büyüklüğü, ampulün kullanım alanı ve kalitesi gibi unsurlar gelir. Ayrıca kullanım alanının iç ve dış mekân olması da seçim noktasında fark yaratır. 

Kullanım Amaçlarına Göre LED Ampul Seçimi

LED ampul seçiminde kullanım amacına uygun seçenekler ön plana çıkar. Bu tür ışıklandırmalar yalnızca mekânları aydınlatmak için değil, aynı zamanda otomobillerde ve el feneri gibi araçlarda da kullanılır. Ayrıca akıllı LED ampul gibi oldukça gelişmiş özelliklere sahip ışıklandırma sistemleri de mevcuttur. Dilerseniz hem düşük oranda güç tüketen hem de geniş bir renk yelpazesi ile sunulan bu ampulleri de tercih edebilirsiniz. 

Kullanım Alanı Özelliklerine Göre LED Ampul Seçimi

LED ampul özelliklerini kontrol ederek bu doğrultuda bir seçim yapmak faydalı olacaktır. Örneğin; salon ve oturma odası gibi ortamlarda mekânın büyüklüğü de hesaba katılarak lümen değeri yüksek ampuller tercih edilebilir. Okuma alanları veya gözü yormayan bir ortam yaratmak istediğiniz odalar içinse 20 W değerinde LED ampul ile lambader uygun bir seçim olabilir. 

Ampullerin Boyutları ve Kalitesine Göre LED Ampul Seçimi

LED ampul seçiminde dikkat edilmesi gereken son husus ışıklandırmanın ebatı ve kalitesidir. Sağlık, çevre ve enerji verimliliği için mutlaka A+ ve üzeri sınıflara dâhil ampuller tercih etmelisiniz. Geleceği şekillendiren teknolojileri inovatif ürün yelpazesi ile buluşturan Günsan Elektrik, kaliteli, güvenli ve estetik ürünleriyle kullanıcılardan tam not almayı başarır. Dilerseniz her yönüyle beklentilerinizi karşılayacak LED ampulleri ve daha fazla elektronik aksesuarı Günsan Elektrik’te bulabilirsiniz.