Evde Aydınlatmada Enerji Tasarrufu İçin 8 Öneri

Fosil enerji kaynaklarının hızla tükenmesi, enerji üretimi sırasında doğaya ciddi zarar verilmesi ve yükselen elektrik tüketim bedelleri her birimiz için enerji tasarrufunu zorunlu kılıyor. Enerji tasarrufuna başlamanın en kolay yollarından biri ise ev ve iş yerlerinde kullanılan aydınlatmaların daha az elektrik enerjisi tüketmesini sağlamak. "Birkaç küçük değişiklikle ciddi oranda elektrik tasarrufu nasıl yapılır?" diye merak ediyorsanız gelin, etkili tasarruf önerilerine birlikte göz atalım.
 

Elektrik Enerjisi Tasarrufu Nedir?

 

Elektrik enerjisi tasarrufu; enerji tüketiminin azaltılması, elektriğin daha verimli ve etkili şekilde kullanılmasıdır. Enerji tasarrufu, kaynakların korunmasına ve enerji tüketiminin sebep olduğu zararlı çevresel etkilerin azaltılmasına yardımcı olur. Karbon ayak izini azaltarak daha sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunur.
 

Elektrik enerjisinin en çok kullanıldığı yerlerden biri, ev içi aydınlatmadır. Bu nedenle aydınlatma için alınacak önlemler, enerji tasarrufunda önemli bir rol oynar.
 

Aydınlatmada Elektriği Tasarruflu Kullanmak İçin Neler Yapmalıyız?
 

 "Aydınlatmada elektrik israfını önlemek için neler yapmalıyız?" diye düşünüyorsanız bahsedeceğimiz uygulamaları hayatınıza geçirebilirsiniz:
 

1. Işıkları Söndürmeyi Unutmayın
 

Birkaç saat fazladan yanan bir lambanın elektrik faturanıza büyük bir etkisi olacağını düşünmüyor olabilirsiniz. Ancak sürekli açık bırakılan oda aydınlatmaları ay sonuna kadar büyük bir elektrik israfına, dolayısıyla da yüksek faturaya sebep olabilir.
 

Bu nedenle ihtiyaç duymadığınız ışıkları söndürmeye özen göstermelisiniz. Kiler, tuvalet ve banyo gibi kapısı kapalı duran alanlardaki ışıkları kapatmayı unutuyorsanız ya da ışıkları açık bırakan küçük çocuklarınız varsa aydınlatmalarınıza hareket sensörü entegre ettirmeyi düşünebilirsiniz. Dilerseniz tüm aydınlatma sisteminizi akıllı hâle getirebilirsiniz. Akıllı sistemle evde olmadığınızda bile aydınlatmaları uzaktan kontrol edebilirsiniz. Böylece uzun vadede ciddi miktarda elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.
 

2. Doğal Işıktan Yararlanın
 

Elektrik tasarrufu için yapabileceğiniz en faydalı şeylerden biri de doğal güneş ışığından daha fazla yararlanmak. Bunun için pencerelerinizi düzenli olarak temizleyebilir, kirlenmiş çatı pencereleriniz varsa onların temizliği için profesyonel destek alabilirsiniz. Ayrıca gün içinde panjurlarınızı ve perdelerinizi açık tutmayı tercih edebilirsiniz. Çalışma ve okuma alanlarınızı ışık alan yerlere konumlandırabilirsiniz.
 

Evinizde bir tadilat planlıyorsanız daha fazla ışık alabilmek için pencerelerinizi büyütmeyi de düşünebilirsiniz. Batı, doğu ve güneye bakan pencerelerin güneş ışığı alma oranı kuzeye bakan pencerelere göre daha fazla olduğundan sık vakit geçirdiğiniz odaları güneş ışığı alan yönlerdeki odalardan seçmeye ve o odalarda pencere değişimi yapmaya dikkat edebilirsiniz.
 

3. Ampul ve Soketleri Temizleyin
 

Düzenli olarak temizlenmeyen ampuller, bulundukları odayı etkili şekilde aydınlatamayabilir. Bu da lambaderler gibi ekstra ışık kaynaklarına ihtiyaç duyulmasına neden olabilir. Bu nedenle evinizdeki tüm ampulleri periyodik olarak temizlemeye dikkat etmelisiniz. Temizleme işlemiyle verimliliğin yanı sıra ampullerinizin ömrünü de uzatmış olursunuz.
 

Bunun yanı sıra ampul soketlerinin de temizliği son derece önemli. Kirlenen ya da eskiyen soketler enerji aktarımının verimliliğini olumsuz etkileyebilir, yüksek enerji tüketimine rağmen yeterli aydınlatmayı sağlayamayabilir. Bu nedenle ampul temizliği sırasında soket temizliği ve değişimine de önem verebilirsiniz.
 

4. Duvarları ve Tavanları Açık Renge Boyayın
 

Duvar boyaları aydınlatma tercihinde önemli bir rol üstlenir. Çünkü açık renkler koyu tonlara nazaran ışığın daha iyi yansıtılmasını sağlar. Evinizin duvarlarını ve tavanlarını beyaz gibi açık renklere boyayarak bu tonların yansıtıcı özelliğinden yararlanabilir, evinizin çok daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Böylece yoğun ışık kaynakları yerine daha düşük parlaklığa sahip olanları tercih edebilir ve enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
 

5. Güneş Enerjisine Yatırım Yapmayı Düşünün
 

Eve güneş enerjisi sistemi kurmak ciddi bir yatırım ve emek gerektirir. Ancak çevre dostu bu sistem uzun vadede elektrik faturası ödemekten çok daha kârlı olabilir. Eğer bütçeniz yeterliyse güneş enerjisi sistemine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.
 

Güneş panelleriyle kendi elektriğinizi üretemeseniz bile balkon ve bahçe aydınlatmalarını güneş enerjisini depolayarak çalışan aydınlatmalarla değiştirebilirsiniz. Bu sayede açık alanları aydınlatma maliyetinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca karbon ayak izinizi azaltabilir ve daha sürdürülebilir çevre için adım atabilirsiniz.
 

6. Çok Ampullü Avizelerden Uzak Durun
 

Çok ampullü avize demek aydınlatma için daha fazla enerji kullanmak demektir. Eğer ev dekorasyonunda çok sayıda ampul yuvasına sahip avizeleri tercih ediyorsanız odalarınızı gerekenden daha fazla aydınlatıyor ve fazla enerji harcıyor olabilirsiniz. Bu nedenle çok ampullü avizeleri yalnızca geniş odalarınız için kullanabilir, daha az aydınlatmaya ihtiyaç duyan küçük odalarınız için tek ampullü modelleri tercih edebilirsiniz.
 

7. Dimmer Anahtarları Kullanın ve Anahtar Sayısını Artırın

 

Dimmer anahtarlar, ampule giden elektrik akımını kontrol etmenize olanak tanır. Böylece dilediğiniz zaman bulunduğunuz odayı yoğun bir şekilde aydınlatabilir, ihtiyaç duyduğunuzda ise parlaklığı kısabilirsiniz. Anahtarlarınızı dimmer anahtarlarla değiştirerek uzun vadede gözle görülür düzeyde elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

 

Bunun yanı sıra özellikle çok sayıda aydınlatma kullanılan geniş alanlarda anahtar sayısını artırmayı da düşünebilirsiniz. Böylece odanın yalnızca ihtiyaç duyduğunuz bölümünü aydınlatabilir, gereksiz olan aydınlatmaları kapalı tutabilirsiniz.

 

8. Enerji Tasarruflu Ampulleri Kullanın

 

Enerji verimliliği için tasarruf sağlayan LED ampulleri kullanabilirsiniz. Bu ampuller akkor ampullere nazaran yaklaşık 25 kat daha uzun ömürlü olmanın yanı sıra en az %75 daha az elektrik tüketir. Bu sayede hem daha düşük bir elektrik faturasıyla karşılaşır hem sık sık ampul değiştirme zahmetinden ve maliyetinden kurtulmuş olursunuz.

 

Bunun yanı sıra aydınlatacağınız mekâna göre kullanacağınız LED ampulün watt değerine de dikkat etmelisiniz. Çok sık kullanmadığınız ya da yoğun bir aydınlatmaya ihtiyaç duymadığınız odalarınızda düşük watt değerine sahip ampulleri tercih edebilirsiniz. Örneğin bir çamaşır odanız varsa 18 yerine 5 wattlık bir LED ampul, son derece iyi bir seçim olabilir.

 

Siz de ev aydınlatmalarınızda enerji tasarrufu yapmak istiyorsanız Günsan Elektrik olarak sunduğumuz dimmer anahtar ve LED ampul modellerimizi inceleyebilirsiniz. Elektrik tüketiminizi azaltacak bütçe dostu çözümlerimizle ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.